HAKKIMIZDA

 

SBT.İZO SMART BUİLDİNG TEKNOLOGY

 
 
30 yıllık tecrübe ile kurulu 8 yıllık iki şirketiz, bir şirketimiz inşaat teknolojisi ve yapı elemanları geliştirmekte ve hızlı ve sağlıklı konut üretimini hedeflemektedir.

 

İkinci şirketimiz ise İnşaat yapımına odaklanmış olup Kütahya , tuzla, esenler, avcılar, da sanayi sitesi ve kentsel dönüşüm projeleri yapmış ve hali hazırda devam ediliyor olup 500’e yakın konutun da teslimini yapmış bulunmaktayız.

Pandemiden önce deprem riski için müstakil ev üretimini arttırmış olup, pandemi ile beraber bu ihtiyaç daha yüksek derecede hissedildiği için İstanbul Büyükçekmece’de 27 villa yapılmış ve inşaatı bitme aşamasına gelmiştir. Aynı bölge de 3 ayrı bölgede 30 ay yakın villa yapımı da proje aşamasındadır.

Kocaeli Kartepe’de ise üç ayrı proje de 32 adet villa ruhsatı alınmış inşaata başlanma aşamasındadır.

Projelerin tamamı deprem yönetmeliklerine uygun ve maksimum 2,5 kat yükseklikte bahçeli müstakil bir yaşam vaat etmektedir.

Projelerde bir yaşam şekli ve bir güvenli ortam amacımız olup görsel, işitsel, mantık olarak müstakil yaşam şartlarının oluşması verimli bir bina kullanımı yaz kış huzurlu keyifli bir yaşam ve ortam kurma hedefi ile davranmaktayız.

Binaların sosyal hayata, ışığa, güneşe, yeşile, uygunluğu bizim için öncelikli olup daha çok m2 kapalı alan, daha çok oda mantığı ile projelendirme de  yaşanabilir bir villa yapmaya öncelik veriyoruz.

Binalarımızın tamamı imkân elverdiği şekilde doğal enerji kaynaklarından faydalanacak şekilde dizayn ediyoruz.

 

SBT SMART BUİLDİNG TEKNOLOGY

 

We are two 8-year-old companies established with 30 years of experience, one of our companies is in construction technology and building elements.

develops and aims at rapid and healthy housing production.

Our second company is focused on construction and has completed industrial site and urban transformation projects in Kütahya, Tuzla, Esenler, Avcılar, and we have delivered nearly 500 houses.

Before the pandemic, it increased the production of detached houses for earthquake risk, and since this need was felt to a greater degree with the pandemic, the construction of 27 villas in Büyükçekmece, Istanbul has reached the completion stage. The construction of villas for approximately 30 months in 3 different regions in the same region is also in the project phase.

In Kocaeli Kartepe, 32 villa licenses have been obtained in three separate projects and the construction is in the process of starting.

All of the projects comply with earthquake regulations and promise a detached life with a garden at a maximum height of 2.5 floors.

Our aim is to create a way of life and a safe environment in the projects, and we act with the aim of creating visual, auditory and logically independent living conditions, efficient building use, and establishing a peaceful and enjoyable life and environment in summer and winter.

The suitability of buildings for social life, light, sun and greenery is a priority for us, and we do not design projects with the logic of more square meters of closed area and more rooms.

All of our buildings are used as much as possible. It will be designed to benefit from natural energy resources.